Powiat Wołomiński przystąpił do realizacji zadania pn. ,,Więcej o Zdrowiu” współfinasowanego ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego, realizowanego w ramach Samorządowego Instrumentu Wsparcia Zdrowia Psychicznego „Mazowsze dla Zdrowia Psychicznego 2024”.
Zadanie będzie realizowane przez Specjalistyczną Poradnię Rodzinną przy Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Wołominie.
Całkowita wartość kosztów kwalifikowalnych zadania wynosi 61 500,00 zł brutto.
Kwota dofinansowania: 48 585,00 zł
Wkład własny powiatu: 12 915,00 zł.
Działania na rzecz mieszkańców powiatu wołomińskiego będą realizowane w następujących formach:
- Konsultacje indywidualne obejmują 200 godzin pracy specjalistów psychologów. Konsultacje to spotkania ze specjalistą, które mają na celu rozpoznanie problemu, określenie potrzeb, trudności i oczekiwań uczestnika oraz ustalenie najbardziej odpowiedniej formy pomocy. Konsultacje będą obejmowały od 2 do 5 godzinnych spotkań.
Wsparcie psychologiczne – działanie skierowane do osób zdrowych przeżywających trudne sytuacje. Głównym celem jest udzielenie wsparcia emocjonalnego oraz zaplanowanie w aktualnej sytuacji konkretnych kroków, które posłużą rozwiązaniu zgłoszonego problemu przy wykorzystaniu zasobów uczestnika. W ramach wsparcia psychologicznego osoba może skorzystać z kilku trwających około godziny spotkań z psychoterapeutą.
Psychoedukacja - ma na celu przekazywanie wiedzy na temat funkcjonowania człowieka w różnych sytuacjach życiowych i warunkach społecznych. Dzięki zdobytej wiedzy na temat trudności napotykanych w życiu możliwe jest zmniejszenie poczucia lęku oraz znalezienie dogodnych rozwiązań. Psychoedukacja pomocna jest w leczeniu zaburzeń psychicznych, zwykle takich jak depresja, choroba afektywna dwubiegunowa, zaburzenia odżywiania. W tym przypadku ma ona na celu zmianę zachowań i postaw, a także naukę radzenia sobie z chorobą i jej zrozumienie. Psychoedukacja może być także pomocna przy wszelkiego typu trudnościach wychowawczych, czy też trudnościach w kontaktach społecznych.
Interwencja kryzysowa - jako forma pomocy psychologicznej jest kontaktem skoncentrowanym na problemie wywołującym kryzys, czasowo ograniczonym, w którym dochodzi do konfrontacji osoby z kryzysem i do jego rozwiązania. Redukcja symptomów i przywrócenie równowagi psychicznej jest jej głównym celem i zapobiega dalszej dezorganizacji. Interwencja kryzysowa to działalność prewencyjna. Polega na zapewnieniu wsparcia emocjonalnego, poczucia bezpieczeństwa, zredukowaniu lęku.
- Seminarium obejmuje przeprowadzenie 13 spotkań seminaryjnych po 3 godziny każde, w formie cykli spotkań skierowanych do osób z grup ryzyka takich jak: członkowie rodzin zastępczych, pracownicy instytucji pomocowych, psycholodzy, pedagodzy, pracownicy socjalni, członkowie rodzin osób z niepełnosprawnościami lub w kryzysie zdrowia psychicznego. Tematyka prowadzonych seminariów będzie dotyczyć zdrowia psychicznego, poszerzać wiedzę z zakresu prowadzonej pracy z osobami zaburzonymi lub członkami ich rodzin, będzie również zawierać elementy zapobiegające wypaleniu zawodowemu. Zostanie przekazana wiedza z zakresu interwencji kryzysowych, pomocy osobom dotkniętych depresją, ryzykiem samobójstw czy problematyki dbania o dobrostan psychiczny.
- Zajęcia grupowe zapobiegające wypaleniu zawodowemu skierowane do pracowników powiatowych instytucji pomocowych (2 grupy uczestniczące w serii zajęć po 3 godziny przez 5 spotkań).
#Mazowszepomaga, #programywsparcia, #mazowszedlazdrowiapsychicznego