Czym jest piecza zastępcza?
Piecza zastępcza jest formą sprawowania opieki nad dzieśmi wówczas, gdy z różnych przyczyn nie mogą one przebywać pod opieką swoich rodziców. Zazwyczaj jest to tymczasowa forma opieki nad dzieckiem. W pieczy zastępczej są umieszczone dzieci, których rodzice zostali trwale lub czasowo pozbawieni praw rodzicielskich lub gdy władza ta została im ograniczona. Umieszczenie dziecka w rodzinie zastępczej następuje na podstawie orzeczenia sądu i po uzyskaniu zgody rodziców zastępczych lub dyrektora placówki opiekuńczo-wychowawczej.
Piecza zasytępcza dzieli się na formę rodzinną i instytucjonalną.
W sytuacji, kiedy dziecko nie może wychowywać się w rodzinie biologicznej, najlepszym rozwiązaniem jest zapewnienie mu opieki w rodzinnej pieczy zastępczej.
Formy rodzinnej pieczy zastępczej
Rodzina zastępcza, przyjmując dziecko, dba o jego rozwój fizyczny i intelektualny, zaspokaja potrezby zarówno w sferze materialno-bytowej, jak i emocjonalnej. Angażuje się w proces kształcenia, pogłębia zainteresowania, organizuje wypoczynek wakacyjny. Pokazuje, jak tworzyć więzi, dbać o innych i o siebie. Najkrócej ujmując - wypełnia obowiązki rodzicielskie wobec dziecka, dla którego tworzy rodzinę zastępczą.
Rodzice zastępczy w swoich działaniach współpracują z rodziną biologiczną, która bierze udziałw podejmowaniu ważnych decyzji dotyczących ich dzieci (np. przy wyborze szkoły, zawodu, wykonaniu poważnych zabiegów medycznych).
Rodzina Zastępcza Spokrewniona
Funkcję rodziny zastępczej spokrewnionej pełnią najbliżsi krewni dziecka: dziadkowie lub pełnoletnie rodzeństwo. Przy doborze rodziny zastępczej, w pierwszej kolejności, bierze się pod uwagę osoby spokrewnione z dzieckiem, o ile dają one gwarancję jego prawidłowego rozwoju. Ustanawia ją sąd rodzinny w wypadku: śmierci rodzicow, ich niewydolności wychowawczej czy innych problemów, których skutki niekorzystnie odbijaja sie na dziecku. O ustanowienie krewnego rodziną zastępczą mogą wystąpić równieżsami rodzice, gdy nie są w stanie sprawować opieki nad dzieckiem, np. wyjeżdżają na dłuższy pobyt za granicę, czy przechodzą ciężką chorobę.
Rodzina Zastępcza Niezawodowa
Niezawodowa rodzina zastępcza zajmuje się dzieckiem lub dziećmi, z którymi nie wiąże jej żaden stopień pokrewieństwa lub jest to pokrewieństwo dalsze. Jej funkcję może pełnić zarówno małżeństwo, jak i osoba samodzielnie prowadząca gospodarstwo domowe. Rodzina niezawodowa może przyjąć pod swoją opiekę nie więcej niż troje dzieci. Jednak w razie konieczności umeszczenia w rodzinie zastępczej rodzeństwa, za zgodą rodziny zastępczej oraz po uzyskaniu pozytywnej opini koordynatora rodzinnej pieczy zastępczej, jest dopuszczalne umieszczenie w tym samym czasie większej liczby dzieci.
Rodzina Zatępcza Zawodowa
Zawodowe rodziny zastępcze to rodziny, które z tytułu wykonywanej pracy otrzymują wynagrodzenie. Opiekują się niepokrewnionymi dziećmi. W rodzinach zawodowych może [rzebywać łącznie nie więcej niż troje dzieci. W przypadku konieczności umieszczenia w rodzinie rodzeństwa, odstępuje się od tej zasady. Jedno z rodziców zastępczych trwale powinno zajmować się opieką nad powierzonymi dziećmi.
Rodzina Zastępcza Zawodowa o charakterze Pogotowia Rodzinnego
Rodziny zastępcze pełniące funcję pogotowia rodzinnego przejmują opiekę nad dziećmi powierzonymi im w trybie interwencyjnym, w tym dowiezionymi przez policję w sytuacjach porzucenia lub zagrożenia życia i zdrowia. W pogotowiu rodzinnym umieszcza się nie więcej niż troje dzieci na pobyt okresowy, do czasu unormowania się sytuacji dziecka, nie dłużej jednak niż na okres 4 miesięcy. W szczególnych przypadkach okres ten może być przedłużony do 8 miesięcy lub do czasu zakończenia postępowania sądowego.
Rodzina Zastępcza Zawodowa Specjalistyczna
Rodzina specjalistyczna jest przeznaczona dla dzieci wymagających szczególnej opieki i pielęgnacji. W rodzinie tej umiescza się dzieci niedostosowane społecznie, dzieci z różnymi dysfunkcjami, problemami zdrowotnymi albo małoletnie matki z dziećmi.
Rodzinny Dom Dziecka
W rodzinnym domu dziecka, w tym samym czasie, może przebywać łącznie nie więcej niż 8 dzieci. W przypadku konieczności umiesczenia w rodzinie rodzeństwa, odstępuje się od tej zasady. Prowadzący rodzinny dom dziecka otrzymuje wynagrodzenie oraz środki finansowe na utrzymanie lokalu mieszkalnego, w którym prowadzony jest rodzinny dom dziecka. W przypadku, gdy w rodzinnym domu dzieckaprzebywa więcej niż 4 dzieci, starsta na wniosek prowadzącego dom zatrudnia osobe do pomocy przy sprawowowaniu opieki nad dziećmi i przy pracach gospodarskich.